Dodana: 1 luty 2007 08:08

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:08

Razem przeciw przemocy wobec dzieci

21 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbyła się konferencja na temat programu „Razem przeciw przemocy wobec dzieci”.


W konferencji uczestniczyli przedstawiciele podlaskiej policji, sądu i prokuratury

Na spotkaniu poruszana była kwestia przemocy wobec dzieci i zjawisk patologii rodzinnej. Program jest współorganizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku. Na towarzyszącej spotkaniu konferencji prasowej  policjanci przypomnieli  podstawowe zasady bezpieczeństwa dzieci w czasie wakacji.
Podczas konferencji przedstawiono m.in. zagadnienia dotyczące roli policji w tworzeniu systemu wsparcia dziecka i rodziny, karno - prawnej ochrony małoletnich przed przemocą, wpływu jakości oraz warunków przesłuchania dziecka – ofiary przemocy - na jakość materiału dowodowego, odpowiedzialności pedagogów za dziecko krzywdzone.

Statystyki policyjne wskazują, że rocznie ofiarami przemocy w rodzinie pada blisko 7 tys. osób, z czego aż 30% (2194) stanowią dzieci do 13 roku życia. W samym Białymstoku w roku 2005 odnotowano ponad 1,2 tys. ofiar przemocy, z czego 32% (391) stanowiły dzieci do 13 roku życia. W 2005 roku odnotowano także 50–cioro dzieci – ofiar wykorzystania seksualnego.

Trudność w przeciwdziałaniu patologii przemocy potęguje fakt, iż ma ona miejsce w rodzinie, a więc w systemie złożonym, w którego funkcjonowanie wpisana jest troska i opieka nad dzieckiem. Ten fakt właśnie warunkuje konieczność systemowego oddziaływania na całą rodzinę. Dlatego też pomoc udzielana rodzinie powinna być interdyscyplinarna, dotyczyć każdego aspektu jej funkcjonowania - społecznego, socjalnego, medycznego, prawnego, psychologicznego.

• liczba zorganizowanych działań profilaktycznych realizowanych w okresie wakacji na terenie województwa zwiększyła się o  70 %
• wspólnie ze Strażą Pożarną i pracownikami Sanepid–u dokonano łącznie 286 (198 w roku 2004) oglądów placówek letniego wypoczynku,
• z analizy porównawczej liczby niebezpiecznych zdarzeń z udziałem dzieci i młodzieży wynika, iż w III kwartale 2005 roku wzrosła liczba małoletnich pokrzywdzonych w wyniku przestępstw kryminalnych (o 24%).
w III kwartale 2004 i 2005 roku  na terenie województwa ujawniono odpowiednio:
- 383 nieletnich sprawców, którym udowodniono popełnienie 307 czynów karalnych,
- 308 nieletnich sprawców, którym udowodniono popełnienie 250 czynów karalnych.
Porównując odpowiednio kwartały w 2004 i 2005 roku, największe spadki zanotowano w następujących kategoriach czynów: kradzież, kradzież z włamaniem i czyny przeciwko ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Jednakże zarówno w 2004 jak i 2005 roku znacząco wzrosła liczba nieletnich sprawców przestępstw drogowych,
• liczba utonięć małoletnich w miesiącach lipiec - sierpień w obu okresach badawczych (2004 i 2005 roku) odnotowano 3 małoletnie ofiary utonięć. Miały one miejsce w obrębie prywatnych posesji,
• w 2004 roku w okresie wakacji wydarzyło się 21 wypadków drogowych z udziałem dzieci. W ich wyniku 3 dzieci zginęło a 26 zostało rannych. Dzieci będące pieszymi uczestnikami ruchu drogowego brały udział w 5 wypadkach, w wyniku których 1 dziecko zginęło a 4 zostały ranne. Analogicznie w roku 2005 wydarzyły się 34 wypadki, w których wyniku 2 dzieci zginęło a 36 zostało rannych

Zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży stanowi priorytetowe zadanie Policji. Realizacja powyższego zadania nabiera szczególnego znaczenia w okresie wakacji.
Dostrzegając wagę problemu Podlaska Policja w ramach programu „Bezpieczne Wakacje” od szeregu lat podejmuje liczne przedsięwzięcia o charakterze prewencyjnym, dążąc do zintegrowania w tym okresie działań wielu podmiotów.

Realizacja programu „Bezpieczne Wakacje” zawsze rozpoczyna się jeszcze w trakcie trwania roku szkolnego i przebiega w kilku obszarach. Są to:
 działania mające na celu przygotowanie dzieci do bezpiecznego wypoczynku,
 działania mające na celu rozpoznanie wojewódzkiej bazy i oferty wypoczynkowej skierowanej do dzieci i młodzieży,
 działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na obszarach wodnych.

Przykładem takich działań, w których bierze udział Podlaska Policja są:
 zintegrowane działania animacyjno-edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, które nie korzystają ze zorganizowanych form wypoczynku letniego, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z terenów wiejskich - „Letnia szkoła bezpieczeństwa”,
 program „Wychowawca podwórkowy”.

 w tym roku celem objęcia tą formą profilaktyki jak największej liczby szkół woj. podlaskiego wdrożona została kolejna edycja programu „Stażysta w policyjnej profilaktyce”, w ramach którego na rzecz  prowadzenia policyjnych działań profilaktycznych w poszczególnych powiatach woj. podlaskiego, pozyskano 37 osób spoza Policji – absolwentów uczelni i szkół policealnych o kierunkach pedagogicznych, psychologicznych, socjologicznych i społecznych – w ramach stażu,
 konkurs „Nasze Bezpieczeństwo” (realizowany od 1997 roku). Jest on skierowany do dzieci klas IV-VI szkół podstawowych i stanowi istotny element edukacji młodego pokolenia, rozwijający wiedzę na temat zagrożeń oraz bezpiecznego zachowania się podczas spędzania czasu wolnego. Konkurs składa się z trzech etapów (szkolny, powiatowy, wojewódzki). Na każdym z nich przeprowadzane są konkurencje praktyczne (np. udzielanie pomocy przedmedycznej, konkurencje plastyczne, sprawnościowe) oraz test wiedzy z zakresu: prewencji kryminalnej, pomocy przedmedycznej, ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa na wodzie oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, program „Wychowawca podwórkowy”.
Program oparty jest na modelu pracy profilaktyczno-wychowawczej realizowanej w środowisku otwartym - na ulicy, podwórku, boisku, w parku, ogrodzie jordanowskim, na dworcu i w innych miejscach spotkań dzieci i młodzieży – na zasadzie bliskich, bezpośrednich kontaktów z nimi. Zadaniem WYCHOWAWCY PODWÓRKOWEGO jest wzmacnianie pozytywnych nastawień, rozwoju aspiracji życiowych dzieci i młodzieży oraz pokazanie im możliwości ich realizacji w integracji i współdziałaniu ze środowiskiem.

- działania mające na celu promocję alternatywnych form spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież nie korzystających ze zorganizowanych form wypoczynku letniego.
Przykładem takiej inicjatywy jest realizowany od 2002 roku festyn rodzinny pod hasłem „Znajdź czas dla swojego dziecka”.

- działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na obszarach wodnych.
W celu podniesienia efektywności działań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarach wodnych woj. podlaskiego realizowany jest program „Bezpieczna Woda”, którego celem między innymi jest uaktywnienie działań profilaktycznych w czasie wakacji, szczególnie ukierunkowanych na dzieci i młodzież, przy współpracy z WOPR i Kuratorium Oświaty.

Materiały: Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook